5 stycznia 2023

Powiedz mi jak masz na imię? Pakiet materiałów edukacyjnych.

Imię i nazwisko to podstawowe dane osoby istotne w poszukiwaniach genealogicznych. Podczas badania korzeni własnej rodziny możemy przekonać się, że:

  • Inne imiona nadawano osobom ze stanu chłopskiego, a inne mieszczanom czy osobom wysoko urodzonym. Stany te różni też zwykle liczba nadawanych imion (więcej imion im wyższa warstwa społeczna)
  • Istniały różne reguły nadawania imion (po ojcu, po matce, po zmarłym rodzeństwie, na cześć świętych)
  • Osoba często była ochrzczona innym imieniem niż pierwotnie planowano. Wynikało to z pomyłki księdza lub z pomyłki czy też "niefrasobliwości" ojca.
  • W dużych rodzinach to samo nazwisko różnicowano przez nadawanie dodatkowego przydomka np: "Hom Stelmaszkiem zwany". Warto tu przypomnieć również przydomki podhalańskie.
  • Nazwiska mają różne źródła pochodzenia
W czasach współczesnych poza nazwiskiem i imieniem spotykamy się w przestrzeni publicznej i mediach społecznościowych z pseudonimami i nickami. 
Jeśli chodzi o imię to często jest ono bardzo dobrze dobrane do osoby, która je nosi. Zdarzają się też osoby niezadowolone ze swojego imienia z różnych względów i w takich przypadkach zdarza się, że zmieniają je urzędowo.

Imię to coś niepowtarzalnego i wraz z nazwiskiem jest unikalne dla danej osoby. Warto taki przekaz włączyć do edukacji najmłodszych. 
Przygotowaliśmy pakiet edukacyjny związany z tą tematyką, który możecie Państwo wykorzystać w edukacji szkolnej i domowej (linki pod grafiką).



Brak komentarzy: