Rodzinny Detektyw o sobie

 Rodzinny Detektyw to strona dla całej rodziny, oraz nauczycieli ze względu na jej edukacyjny charakter. To unikalne połączenie klasycznej genealogii opartej na poszukiwaniach rodzinnych, treści edukacyjnych o takiej tematyce, oraz genealogii w ujęciu artystyczno -graficznym. Nazywam się Daria Wilczyńska-Zięba, jestem pomysłodawcą i autorem tej strony, natomiast od strony zawodowej jestem nauczycielem bibliotekarzem w jednej z filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach.

Moją wielką pasją jest genealogia. Własne poszukiwania w obrębie rodziny swojej i mojego męża prowadzę od roku 2008, cały czas odkrywam w przeszłości nowych przodków, nowe fakty  i tworzę z tego misterną rodzinną układankę. Doświadczenie w tej materii pozwala mi przypuszczać, że mogę skutecznie pomóc w odkrywaniu Waszych historii rodzinnych. Wiem od czego należy zacząć oraz gdzie i jak prowadzić klasyczne archiwalne poszukiwania. Nie są dla mnie tajemnicą również internetowe bazy danych o tematyce genealogicznej. Proces poszukiwania przodków składa się z kilku etapów w ściśle określonej kolejności. Właściwy sposób i obszary poszukiwań potrafi wskazać tylko osoba z pewnym doświadczeniem. Moje wykształcenie i doświadczenie zawodowe jest dodatkowym atutem. Podczas studiów bibliotekoznawczych zetknęłam się z genealogią, językiem łacińskim, zagadnieniami archiwalnymi co dało mi jeszcze lepsze podstawy do rozpoczęcia własnych poszukiwań. Dzisiaj mogę pomóc Tobie rozpocząć przygodę z genealogią.. Bywa, że to przygoda na całe życie!

Ponieważ jestem nauczycielem bibliotekarzem, interesuje mnie edukacyjny kontekst genealogii. Uważam, że jest jeszcze w tej kwestii dużo do zrobienia. Według niektórych genealogia to dość elitarne hobby dla wybranych. Faktycznie tak może się wydawać, Genealogiczne portale i fora skupiają doświadczonych praktyków, którzy niejako działają w swoim wąskim gronie. Poszukiwanie przodków to proces, który należy traktować profesjonalnie. Jednak mnie osobiście bardzo odpowiada amerykańskie podejście do tej sprawy. Oprócz klasycznej genealogii społeczeństwo ma do wyboru cały wachlarz treści i usług genealogicznych na tzw. podstawowym poziomie. Genealogom praktykom zależy aby te zagadnienia mógł poznać każdy, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci już od najmłodszych lat. Podejmowanych jest wiele działań o charakterze edukacyjnym promujących genealogię. Ma to być hobby dla wszystkich, bo każdy może je realizować według własnego sposobu. W związku z tym uważam, że na każdym etapie można zorganizować i zrealizować zajęcia czy spotkania o charakterze edukacyjnym przybliżające zarówno dzieciom jak i dorosłym  tematykę genealogiczną. Oczywiście forma i zakres treści będą  w tych dwóch przypadkach zupełnie odmienne.

Na koniec ostatnia rzecz, którą chcę Państwu zaproponować. To grafika genealogiczna czyli wizualny sposób przedstawienia swoich rodzinnych powiązań. Przede wszystkim dla dzieci, ale również dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z takiej formy gromadzenia swoich danych.

Serdecznie zapraszam!

Brak komentarzy: